Jak wybrać wózek półkowy

Jaki wózek półkowy jest mi potrzebny? Gdzie będę go używać?

Wózki półkowe mają różne zastosowania, w związku z czym musimy być świadomi tego, które z nich będą dla nas odpowiednie. Potrzebny jest nam wózek do biura, do warsztatu lub do serwowania posiłków? To oczywiste, że w biurze nie przyda się nam wózek o wyższej nośności i masywnej konstrukcji. W pierwszej kolejności wybierzmy jeden z kilku podstawowych typów:

Wózki półkowe biurowe

Znajdują zastosowanie w biurach, sekretariatach i urzędach, ale też w domowej pracowni. Zazwyczaj są to wózki o niższej nośności, wyposażone w przegródki na dokumenty, czy artykuły piśmiennicze, pieczątki itp. Często zawierają one uchwyt na segregatory lub są specjalnie do nich dostosowane.

Wózki półkowe kelnerskie

Wykorzystywane w jadalniach, szpitalach do rozwożenia posiłków, w restauracjach. Odznaczają się łatwą do mycia powierzchnią i są wyposażone w uchwyty.

Wózki półkowe ze stali nierdzewnej

Nadają się do środowiska o zwiększonej wilgotności, stosowane zwłaszcza w przemyśle spożywczym, w chłodniach, zamrażalniach itp.

Wózki półkowe antystatyczne

Bardzo specyficzne wózki z materiałów, które zapobiegają powstawaniu elektryczności statycznej, nadają się zwłaszcza do stanowisk pracy i zakładów z ochroną antystatyczną, gdzie trzeba eliminować wyładowania elektrostatyczna (drobna elektronika itp.).

Wózki półkowe warsztatowe

Zazwyczaj odznaczają się wyższą nośnością i dodatkowymi właściwościami, takimi jak na przykład półki z powłoką antypoślizgową, koła z hamulcami, krawędzie zapobiegające spadaniu przedmiotów.

Jak ważna jest nośność i ilość półek?

Oba parametry będą zależały od konkretnego zastosowania. Potrzebny jest nam wózek do warsztatu? Wybieramy wyższą nośność. Liczba półek w pełni zależy od naszych osobistych preferencji i potrzeb. Jeśli na wózku trzeba będzie wozić mniejsze przedmioty lub materiały, lepiej wybrać trzy półki, jeśli jednak zamierzamy transportować większe ładunki, wybieramy dwie półki, ta dolna zapewni nam większą przestrzeń dla ułożenia towaru.

W przypadku nośności powinniśmy zwrócić uwagę zwłaszcza na nośność na półkę, tak by jej nie przeciążyć i nie narazić na ryzyko uszkodzenia wózka, jak również aby zapobiec ewentualnym urazom i uszkodzeniom przewożonego przedmiotu.

Jakie kółka wybrać?

Wózki półkowe są w przeważającej większości wyposażone w kółka pełne. Zależnie od przestrzeni, w której będziemy wykorzystywać wózek (magazyn, biuro, jadalnia, warsztat), powinniśmy wybierać takie, które np. nie będą brudzić podłogi i pozostawiać na niej smug. Warto również wziąć pod rozwagę wózek wyposażony w koła z hamulcem lub osłonami zabezpieczającymi przed najechaniem na nogi.

Zamów katalog 2018
Bring your rogue buying under control

Tel.: 022 8743265, e-mail: manutan@manutan.pl

Szybkie zamówienie
Kontakty
Tel.: (22) 874 32 65
Fax: (22) 874 32 66

Kontakty