Jak wybrać tablicę wolnostojącą i tablicę ścienną

Jaką powierzchnię wybrać?

W przypadku powierzchni tablic wolnostojących i tablic ściennych, wybór jest stosunkowo prosty: będziemy potrzebować powierzchnię magnetyczną oraz nadającą się do pisania zmazywalnym markerem lub powierzchnię niemagnetyczną — w tym drugim przypadku w grę będzie wchodziła raczej tablica ścienna.

Tablice magnetyczne

Mogą mieć powierzchnię ceramiczną lub lakierowaną, wizualnie w zasadzie się od siebie nie różnią, obie umożliwiają zapisywanie markerem. Używamy tu oczywiście markerów przeznaczonych do tablic białych.

Tablice lakierowane

Posiadają magnetyczną blachę, która na przedniej warstwie jest pokryta emaliowaną powłoką. Nadają się przede wszystkim do okazjonalnego użytku, jako że ich powierzchnia nie jest zbyt odporna. Częste korzystanie z nich może prowadzić do obniżenia odporności powierzchni, która później ma tendencję do pozostawiania smug i pozostałości po markerach. Przeznaczone są na przykład do poczekalni oraz pomieszczeń, w których nie będzie konieczności zmazywania tablicy kilkukrotnie w ciągu dnia.

Tablice ceramiczne

Jest to również blacha magnetyczna, na którą w tym przypadku naniesiono warstwę ceramiczną. Ma długą żywotność. Cechuje ją wysoka wytrzymałość mechaniczno-chemiczna. Tablice wytrzymują bardzo intensywne użytkowanie i częste zmazywanie w szkołach, salach wykładowych oraz w ośrodkach szkoleniowych.

Niemagnetyczne tablice wolnostojące i tablice ścienne

Tu mamy do wyboru bardziej naturalne materiały, takie jak korek czy tekstylia. Nie są przeznaczone do zapisywania markerem, można natomiast do nich mocować dokumenty — za pomocą pinezek i szpilek. Są często wykorzystywane w pomieszczeniach wspólnych do prezentacji różnych druków czy ogłoszeń. Można je znaleźć również w pokojach dziecięcych, gdzie służą do przypinania widokówek, fotografii czy dyplomów.

(Zielone) tablice kredowe

Klasyczne proste tablice z zieloną lakierowaną powierzchnią. Pisze się po nich kredą, którą zmazuje się mokrą szmatką lub gąbką. Przeznaczone zwłaszcza do szkół i przedszkoli lub pokojów dziecięcych.

Czy istnieją również tablice specjalnego przeznaczenia?

Tak, poza tablicami czystymi — magnetycznymi i niemagnetycznymi — istnieją również tablice, które można wykorzystać w ściśle określonym celu.

Planery i tablice obecności

Jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do planowania (prace przy projektach, planowanie imprez) lub rejestracji obecności. Dostępne z planem tygodniowym, miesięcznym lub rocznym.

Tablice w kratkę

Standardowa tablica magnetyczna z naniesionymi kratkami (zazwyczaj pojedyncza ma wymiary 2 x 2 cm). Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymaga się większej dokładności, na przykład przy nauce geometrii w szkołach.

Tablice z liniami nutowymi

Magnetyczne tablice z zaznaczonymi liniami do nut są przydatne na lekcjach muzyki oraz podczas nauki teorii muzyki w konserwatoriach.

Tablice wielofunkcyjne

Jedna połowa tablicy jest korkowa, druga magnetyczna; dzięki temu przedmiot ten ma bardziej uniwersalne zastosowanie.

Tablica korkowa z siatką magnetyczną

Umożliwia wieszanie dokumentów nie tylko za pomocą szpilek, ale również magnesów. Dokumenty, które wymagają ochrony przed uszkodzeniem bezpieczniej jest zamocować magnesem.

Tablice tryptyki

Tablica z dwoma skrzydłami obrotowymi zapewnia dużą powierzchnię do pisania, oba skrzydła są dwustronne. Nadaje się do szkół i ośrodków szkoleniowych.

Jaki rozmiar tablicy wolnostojącej i tablicy ściennej wybrać?

Wybór ten jest w pełni indywidualny i powinien on być uzależniony od miejsca, w którym tablica wolnostojąca czy tablica ścienna będzie umieszczona. Ważne, by zastanowić się, jak duża jest na przykład sala wykładowa czy biuro, w którym będzie się znajdować tablica. Powinna ona zapewniać wystarczającą ilość miejsca na wszystkie informacje, w salach wykładowych powinna być dobrze widoczna.

Jak ważna jest rama?

Znaczna większość tablic magnetycznych jest wyposażona w ramę aluminiową, która jest łatwa w utrzymaniu i nadaje się do wszystkich pomieszczeń. W tablicach magnetycznych powinna być zamontowana półka do odkładania markerów. Tablice tekstylne i korkowe mają w większości klasyczną drewnianą ramę.

Czy istnieją również tablice mobilne?

Owszem, istnieją. Tablica taka jest przymocowana do specjalnej, zazwyczaj przewoźnej konstrukcji. Tablica dzięki swojej konstrukcji może być obracana i jest dwustronna. Może mieć powierzchnię magnetyczną lub zieloną.

Zamów katalog 2018
Bring your rogue buying under control

Tel.: 022 8743265, e-mail: manutan@manutan.pl

Szybkie zamówienie
Kontakty
Tel.: (22) 874 32 65
Fax: (22) 874 32 66

Kontakty