Jak wybrać pistolet klejowy

Pistolet klejowy na kartusze lub wkłady z klejem?

Pistolety na kartusze nie są tak często stosowane jak te, do których wykorzystuje się wkłady klejowe. Nie można jednoznacznie stwierdzić, aby jeden typ był gorszy od drugiego. Istnieją pomiędzy nimi pewne różnice, na przykład jeśli chodzi o czas nagrzewania itp., główna różnica tkwi jednak w samym kleju.

W kartuszowych klejach PUR (poliuretanowych) podaje się, że klejone przedmioty można obciążać już po kilku minutach i łączy je silna spoina, pod tym względem zwykłe wkłady klejowe nie mogą się z nimi prawdopodobnie równać. Wyboru dokonuje zatem na podstawie tego, jak mocnego połączenia wymagamy.

Czy w przypadku pistoletu klejowego ważna jest moc?

Moc będzie wpływać przede wszystkim na czas nagrzewania urządzenia, im jest wyższa, tym też krótszy czas nagrzewania. Różnice te nie są jednak znaczące i tylko od nas zależy, czy będziemy chcieli poczekać kilka minut dłużej.

Pistolety klejowe o mocy około 200 W nagrzewają się średnio w ciągu 7 minut, pistolety o mocy około 500 W nagrzewają się od 3 do 5 minut. Oceńmy, czy opłaca nam się inwestować więcej pieniędzy dla kilku minut.

Czas nagrzewania — jak szybko muszę zacząć pracę?

Czas nagrzewania to parametr określający, jak długo musimy odczekać zanim będziemy mogli używać pistolet do pracy. Mówiąc w uproszczeniu: jest to czas, który pistolet potrzebuje na nagrzanie kleju. Tu wszystko zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji — jak już wspomnieliśmy powyżej, na czas ten wpływa moc pistoletu.

Czas nagrzewania wynosi kilka minut, w urządzeniach z wysoką mocą są to zazwyczaj 2–3 minuty, w tych o mocy niższej — do 10 minut. Pistolety klejowe na kleje PUR — tutaj czas nagrzewania mieści się w przedziale 5–10 minut.

Jak ważna jest temperatura robocza?

Temperatura robocza to parametr, który przy wyborze pistoletu klejowego nie jest w pełni miarodajny. Pistolet nagrzewa się do takiej temperatury, która jest w stanie roztopić ten rodzaj kleju, z którym potrafi współpracować. Producenci podają tę wartość, ale dla wyboru nie ma ona większego znaczenia.

Co to jest wydajność klejenia?

Pod tym nieco mylnym określeniem kryje się prosty parametr, który definiuje, ile gramów kleju może przepłynąć przez pistolet w ciągu jednej minuty.

Wyższe wartości są lepsze, jeśli musimy kleić więcej rzeczy krótko po sobie, na przykład w zakładach produkcyjnych, i potrzebujemy ciągłego strumienia kleju, natomiast niższe wartości są wskazane do prac dekoracyjnych i innych czynności hobbystycznych czy drobnych napraw.

Jakie wkłady klejowe są dostępne?

Przy wyborze wkładów klejowych musimy zwracać uwagę zwłaszcza na wybór odpowiedniej średnicy. Jeśli wybierzemy bardzo grube wkłady, nie będziemy w stanie ich włożyć do pistoletu. Wkłady mogą być przezroczyste lub mleczne — wybór zależy od danego zastosowania. Do czynności dekoracyjnych lepsze będą wkłady przezroczyste.

Zamów katalog 2018
Bring your rogue buying under control

Tel.: 022 8743265, e-mail: manutan@manutan.pl

Szybkie zamówienie
Kontakty
Tel.: (22) 874 32 65
Fax: (22) 874 32 66

Kontakty